ABD Başkanı Trump, stratejik ham petrol stoklarının yarısını satacak

ABD’nin stratejik rezervlerinden petrol satma planı OPEC’in çabalarını baltalıyor. Bazı analistlere göre bu karar uzun vadede petrol piyasasını destekleyebilir.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 2018 bütçe teklifi kapsamında ülkenin stratejik ham petrol stoklarının yarısını satmayı planladığı bildirildi. Analister Trump’ın söz konusu kararının OPEC açısından bir problem oluşturduğuna dikkat çekiyor. Kararın OPEC’in petrol fiyatlarını yukarı çekme amacıyla belirlediği strateji açısından potansiyel olarak risk oluşturduğu ifade ediliyor.

Beyaz Saray’dan ABD Kongresine gönderilen 2018 mali yılı bütçe tasarısına göre, ülkenin stratejik ham petrol stoklarının ekim ayında başlayacak 2018 mali yılından itibaren gelecek 10 sene içinde kademeli olarak satılmasının planlandığı belirtildi. Buna göre, söz konusu satışlardan 2018 mali yılında 500 milyon dolar, 2018-2027 mali yılları arasında da toplam 16,6 milyar dolar gelir elde edilmesi planlanıyor.

Price Futures Group kıdemli piyasa analisti Phil Flynn üretici perspektifinden ABD’nin bu kararının çok önemli bir karar olarak gözükmediğini ancak OPEC açısından bu durumun bir sorun oluşturduğuna dikkat çekti. Flynn, OPEC için bu bir problem çünkü onlar stokları bitirmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.

Oil Outlooks and Opinions Yöneticisi Carl Larry ise uzun vadede rezervlerdeki petrol seviyesinin düşürülmesinin piyasa için olumlu bir adım olabileceğine dikkat çekti. Larry bu kararın uzun vadeli etkisinin piyasa açısından oldukça destekleyici olacağını, arzın depolanmasının durdurulmasının fiyatları yukarı çekeceğini söyledi.

ABD’nin Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, geçen hafta itibarıyla ülkenin 688 milyon varil stratejik ham petrol stoku bulunuyor. Uzmanlar, söz konusu stokların, savaş, doğal afet, küresel petrol piyasasında önemli arz kesintisi gibi durumlarda ülkede ham Petrol eksikliğinin yaşanmaması için önem taşıdığını vurguluyor. ABD Kongresi tarafından 2015 ve 2016’da kabul edilen bütçe yasaları, 2017-2025 mali yılları arasında stoklardan 190 milyon varil petrolün satılarak ABD’nin karayolları altyapısına harcanmasına izin vermişti.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »