ABD’de bulunan doğalgaz rezervi 11 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak

DES PLAINES, IL - SEPTEMBER 21: A burner on a stove emits blue flames from natural gas September 21, 2005 in Des Plaines, Illinois. Prices for natural gas this winter could skyrocket upwards of 70 percent, resulting from the inclement weather in the Gulf; most affected may be the Midwest according to economists and the Energy Department. (Photo Illustration by Tim Boyle/Getty Images)

ABD’de bulunan 8 trilyon 610 milyar metreküp yeni doğalgaz rezervinin, 11 yıl boyunca ülkenin doğalgaz ihtiyacını karşılayabileceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz haftalarda ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi konu ile ilgili, Lousiana ve Teksas eyaletlerinin güneyinde bulunan Haynesville ve Bossier sahalarında 8 trilyon 610 milyar metreküplük doğalgaz ve 4 milyar varillik de ham petrol rezervi bulunduğunu açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Enformasyon İdaresi tarafından elde edilen bilgiye göre, ülkede geçen sene toplam 779 milyar metreküp doğalgaz tüketildiği, geçen yıl ülkede yapılan tüketimin stabil kalması ve yeni bulunan 8 trilyon 610 milyar metreküp doğalgaz rezervinin fizibil olarak çıkarılması durumunda, yalnızca bahsi geçen bu iki sahadan üretilecek olan doğalgaz sayesinde Amerika Birleşik Devletlerinin 11 yıllık doğalgaz ihtiyacını tek taraflı karşılayabileceği ön görülüyor.

Yapılan hesaplamalara göre, geçen yıldan itibaren toplam doğalgaz rezervi 10,4 trilyon metreküp olarak hesaplandı. Bahsi geçen yeni keşif sayesinde ABD’de doğalgaz toplam rezervi ise 19 trilyon metreküpü aşmış durumda. Bu sayede stabil tüketim ve rezervlerin fizibil olarak çıkartılması koşuluyla, ülkede 24 yıldan daha fazla doğalgaz ihtiyacı sıkıntısının olmaması hedefleniyor.