ABD’de dalgadan elektrik üretimi başladı, şimdilik 20kW

powerpod dalga teknolojisi azura ABD’de dalgadan elektrik üretimi başladı, şimdilik 20kW

Dalgalar ABD elektrik şebekesine ilk kez güç sağlıyor. Azura adı verilen bir örnek dalga jeneratörü sayesinde ABD ilk kez dalgadan güç üretmeye başladı.
ABD Donanmasının Hawaii’deki Kaneohe Limanı’nda Dalga Gücü Deneme Bölgesi’nde kurulan bu 40 tonluk açık sarı renkli cihaz, Ulusal Enerji Dairesi (DoE)’nin söylediğine göre Amerika’nın kıyı şehirlerine temiz, yenilenebilir enerji sağlamak için hep birlikte çalışan bir dalga jeneratörü filosunun ilki olabilir. Prototip kendi başına 20 kilowatt gibi düşük sayılabilecek güçte bir enerji üretiyor. Ancak benzer şekilde birden fazla yapı kurularak elde edilecek temiz enerjinin kıyı şehirlerde elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini belirtiliyor.

Deniz Kuvvetleri tarafından destek verilen proje Northwest Energy Innovations adında bir şirket ile ortaklaşa yürütülüyor. Kurulan prototip yaklaşık 30 metre derinliğe kadar uzanırken, 45 tonluk kuvvete kadar hem kabarma (yukarı/aşağı) hem de dalgalanma (ileri/geri) hareketlerini elektrik enerjisine dönüştürebiliyor. Kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürme işlemini üzerinde bulunan bir jeneratör yardımıyla yapan Azura daha sonra denizin altından bağlanan bir kablo ile ürettiği elektriği şebekeye iletiyor.

Deniz Kuvvetleri ve Northwest Energy Innovations ikinci bir kurulum için benzer ancak çok daha büyük (60-80 metre) bir sistem hazırlayarak 1 MW elektrik üretmeyi amaçlıyor.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »