Akkuyu NGS için TAEK ve EPDK başvuruları yapıldı

Türkiye’nin ilk Nükleer Güç santrali olma özelliğine sahip olacak Akkuyu NGS için ilgili kurumlara başvurular yapıldı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Akkuyu NGS Lisanslama Ve Kamu Kurumları ile İlişkiler Direktörü Kürşad Tosun çalışmaların hızlandırıldığını söylerken NGS’ye dair bir sunum yaparak proje hakkında detaylı bilgiler verdi.

Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip olacak Akkuyu NGS inşaat lisansı için Türkiye Atom enerjisi Kurumuna (TAEK) 3 Mart 2017 tarihinde, elektrik üretim lisansı için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na ise 28 Şubat 2017 tarihinde gerekli başvuruların yapıldığını belirten Tosun, başvurudan sonra kurumlardan geri dönüşüm beklendiğini sürecin henüz devam ettiğini söyledi. 16 farklı lokasyon üzerinde radyasyon izleme cihazlarının kurulacağını belirten Tosun, konu ile ilgili izin sürecinin devam ettiğini, proje kapsamında acil durum yönetim merkezinin kurulacağını da sözlerine ekledi. Saha seçimi için TAEK ve AFAD ile ortak çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Tosun, projenin ekonomisinin değerlendirildiğinde stratejik yatırımlar gerçekleştirerek başvuru sürecinin en yakın zamanda başlayacağını söyledi.

Proje için sınırlı çalışma izninin alınmasından sonra santral inşaat lisansıda alınacak ve belgelerinde onaylanmasının ardından 2017 yılının son çeyreğinde Akkuyu NGS için ilk beton atılacak. Projenin mühendislik çalışmaları büyük oranda tamamlanırken işlemler için gerekli izinler bekleniyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »