Akkuyu Nükleer Santrali’nin gerekli belgeleri Ekim’de hazır olacak

Rosatom, Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaatına başlanması için gerekli belgelerin Ekim ayı içerisinde hazırlanacağını bildirdi. Rusya’da bulunan Rosatom, Akkuyu’da inşaata başlanacak olan nükleer santralinin inşaatına başlanması için gerekli evrakların Ekim ayı tarihine kadar hazır olacağını bildirdi.

Rosatom kendi bünyesindeki Atomstroyexport adlı mühendislik şirketi de Akkuyu’ya inşası gerçekleştirilecek olan santralinde temelin altına ve ana binanın altına koyulacak beton yüzeyler ve teknik yapının geliştirilmesi için ihale düzenleneceği bildirildi. Şirket inşaat dahilindeki, en önemli bölümlerin nükleer enerji blokları olduğunu açıkladı. Reaktör bölmesinin temel plakalarının hazırlanması için çalışmaların santralin inşaatının ana aşamasının temeli olarak görülüyor. Teknik şartlara yönelik olan çalışmalardan elde edilen sonuçlar 1 ve 4 nükleer blokların inşası için kullanılacak. İnşaat ve tesisat çalışmalarınınsa 2017 yılında başlayacağını bildirdi. Türkiye Ekonomi Bakanlığı tarafından inşaat lisansının 2018 yılında verileceği ve santral inşaatının o zaman başlayacağı da verilen bilgiler arasında yer aldı.

Akkuyu projesinde Rusya’nın 3+ neslindeki 4 VVER reaktörleri ve dört nükleer enerji blokları bulunuyor. Bir bloğun gücü toplamda 1200 MW üretirken, projenin tahmini rakamlarının 20 milyar dolara kadar çıkabileceğini belirtti. Türkiye Enerji Bakanlığı tarafından inşaat lisansı verilecek olan projenin aynı şekilde 2018 yılında inşaata başlaması düşünülüyor.

Rus şirket tarafından santralinin inşaatının 2 yıl süreceği belirtiliyor. Bu yaz inşaat çalışmalarına başlanması planlanırken gerekli evrakların hazırlanamamasından kaynaklı olarak inşaatın başlama sürecinde gecikme yaşanabileceği de belirtildi. Yapılacak ihale kapsamı için ortak arayışına giren Rosatom şirketinin yakın bir tarihte ihaleyi gerçekleştireceği ön görülüyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »