Ankara’da Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezinin temeli atıldı

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı Konya-Karapınar ihalesini kazanan Kalyon-Hanwha Ortak Girişim Grubu, Ankara’da Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi kuruyor. 500 milyon dolara mal olacak fabrikanın temeli dün Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle atıldı. Fabrika Konya’da 20 milyon metrekare alanda kurulacak güneş tarlası için üretim yapacak. Başbakan Yıldırım törende yaptığı konuşmada tesisin 12 ayda bitirileceğini ve ilk ürünün hattan çıkacağını belirtirken, Bakan Albayrak ise yatırımın bin kişiye iş imkanı oluşturacağına vurgu yaptı.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki törende konuşmasına temeli atılan yatırımın Konya Karapınar ile başlayan yenilenebilir enerji hamlesinin devamı olduğunu belirterek başlayan Yıldırım bundan 15 yıl önce “Kaynağınız nedir?” diye sorulduğunda “Kaynak Türkiye” cevabını verdiklerini hatırlatarak Türkiye’nin imkanlarını ve kaynaklarını harekete geçireceklerini, ülkeye kazandıracaklarını ifade ettiklerini anımsattı. Yıldırım, bugün Türkiye’nin özlemlerinin ve hayallerinin birer birer gerçeğe dönüştüğünü dile getirdi.

Yıldırım, temeli atılacak fabrikanın ve burada üretilecek panellerin Konya Karapınar’da 20 milyon metrekarelik alanda kurulacak bin megavatlık güneş enerji tarlasının da bir başlangıcı olacağını söyledi. Türkiye’nin son 15 yılda kurulu gücünü 2.5 kat artırdığına işaret eden Yıldırım, “85-86 bin megavata ulaşmış durumdayız. Sadece artırmakla kalmadık aynı zamanda çeşitlendirmeyi de önemli ölçüde gerçekleştirdik. Bugün yenilenebilir enerji kaynağımızı yüzde 20’lerden, yüzde 32’lerin üzerine çıkarmış durumdayız. Önemli bir ilerleme yalnız yeterli görmüyoruz. Çeşitlendirmeye, enerji arz güvenliğini artırma yönündeki projelere daha da hız vereceğiz.” diye konuştu.

Güneşi, “Mevla’nın bitmeyen enerji kaynağı” olarak nitelendiren Başbakan Yıldırım, bunu insanlığın hayrına, faydasına dönüştürmek için daha fazla kafa yorulması, daha fazla alın ve akıl teri dökülmesi gerektiğini belirtti. Başbakan Yıldırım, “Hedefimiz, Türkiye’yi yenilenebilir enerji konusunda teknoloji üreten hatta ihraç eden bir ülke konumuna getirmektir. Bu hedefte yeni enerji politikamızda beklediğimizin çok daha altında kısa bir sürede ulaşacağımıza inanıyorum” dedi. Temeli atılan ve toplam tutarı 500 milyon dolar olan tesis hakkında da bilgi veren Yıldırım, buranın aynı zamanda yeni enerji teknolojilerinin kusursuz bir şekilde yerli ve milli üretime dönüşeceği bir okul halini alacağını kaydetti.

Temel atma törenine, Başbakan Yıldırım’ın yanı sıra Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katıldı.

Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin ilk yerli güneş modülü entegre tesisinin, enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi için kilometre taşı olacağını belirterek “İlk adımı atacağımız bu yatırım binin üzerinde istihdam sağlayacak ve beraberinde yan sektörlerde de yeni iş alanlarının oluşmasına imkan verecek. Kurulacak fabrika yıllık 500 megavat ingot, wafer, 650 megavat hücre ve 800 megavat panel üretecek kapasitede olacak.” dedi.

Albayrak, söz konusu güneş enerjisi projesini hem enerji teknolojilerine bağımlılığı azaltacak, hem de Türkiye’nin potansiyelini değerlendirerek ihracatçı konuma geçebileceği bir endüstri olarak planladıklarını anlattı. Bu kapsamda dünyanın en büyük fotovoltaik güneş enerjisi üretim alanını çok özel bir şartnameyle ihaleye açtıklarını anımsatan Albayrak, şunları söyledi: “Şartnamemizin özelliği, teknoloji transferini, bu teknolojilerde Türkiye’yi üretim üssü haline getirmeyi öncelik olarak belirlemesi oldu. Bunun için ilk yıl yüzde 60, ikinci yıl yüzde 70 oranında yerlilikle gerçekleştireceğiz. Buranın altını çizmek isterim, fason üretim veya montaj değil, doğrudan teknoloji üretimi yapacak fabrikayı ve yüzde 80’i Türk mühendislerden oluşacak Ar-Ge merkezini şart koyduk. Yarışma sonunda, yerlilik oranlı destekle bugün Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’nda kilovatsaat başına 20 dolar/cent ödediğimiz fiyatı, 6.99 dolar/cente indirip tarihi bir düşüş sağladık. Ülkemizin, insanımızın potansiyelinin farkındayız.”

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »