Apple ile Trump arasındaki çekişme büyüyor

Apple, gerçekleştirdiği ikinci yeşil tahvil ihracıyla temiz enerji yatırımlarını finanse edecek.

Apple kampus Apple ile Trump arasındaki çekişme büyüyor

“Dünyanın en yeşil şirket merkezi” olarak tanıtılan Cupertino’daki Apple Park binası %100 yenilenebilir enerji kullanıyor. Bu enerjinin %75’i binanın çatısındaki güneş panelleri ve biyogaz yakıt hücreleriyle karşılanıyor. Kampüsün %80’i açık alandan oluşuyor. Kampüsteki gri su kullanım oranı ise %75. Bu su, açık alandaki ağaçların bakımı ve temiz su gerektirmeyen diğer ihtiyaçlar için kullanılıyor. (Görsel, Apple’ın internet sitesinden alınmıştır.)

Amerikan teknoloji devi Apple, Trump’ın Paris Anlaşması’ndan çekilme kararını açıklamasının ardından, firmanın temiz enerji yatırımlarından vazgeçmeyeceğinin altını çizen bir adım attı. Apple, dün gerçekleştirdiği 1 milyar dolarlık yeşil tahvil ihracıyla temiz enerji yatırımlarını finanse edecek. Bu yatırımlar arasında rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji yatırımlarının yanı sıra, enerji verimli binalar ve geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımına yönelik projeler de yer alıyor.
Apple CEO’su Tim Cook, Trump’ın kararının ardından Paris Anlaşması’ndan çekilmenin gezegenimiz için yanlış olduğunu, Apple’ın iklim değişikliğiyle mücadeleye kararlı adımlarla devam edeceğini açıklamıştı. Mashable’da yer alan yeni tahvil ihracı haberi, Apple’ın kararlılığını vurgular nitelikte.

Apple ile Trump restleşmesi ilk değil

Donald Trump,  Apple, Microsoft, Pfizer, GE gibi Amerikalı dev şirketlerin ülke dışında tuttuğu 2.5 trilyon doları aşan kârı ABD’ye getirmek istiyordu.

Donald Trump 2016 yılında maliyet ve iş gücü nedeniyle Çin Halk Cumhuriyetinde üretim gerçekleştiren Apple ile yaptığı görüşmede söz konusu üretimin, kayda değer bir kısmının Amerika’ya kaydırılması ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarına istihdam sağlanması konusunda ısrarcı olmuştu.

Trump talebiyle ilgili Apple İcra Kurulu Başkanı Tim Cook’un cevabı ise oldukça net olmuştu: Cook “Taleplerinizi anlıyor ve saygı gösteriyorum. Amerika Birleşik Devletlerinde çok yaratıcı çözümler geliştirebiliriz. Lakin vergi politikası istediğimiz şeyleri yapmamıza engel oluyor. Eğer Amerika’da, üreticiler için gereken yapılırsa, tüm yatırımımızı ABD’de gerçekleştirmeye hazırız. Öncelikli talebimiz vergilerin uygun düzeye çekilmesi yönünde” ifadelerini kullandı.

Tim Cook’a göre Çin’de, dakikada 400 iPhone üretiliyor. Cook, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretimin ise, söz konusu değerlerden çok uzak sularda seyredileceğini savunuyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »