Artvin’de, Çoruh Nehri üzerine kurulu barajlar ekonomiye 5 milyar lira katkı sağlıyor

Artvin’de, Çoruh Nehri üzerine kurulu Deriner, Borçka ve Muratlı barajları milli ekonomiye 5 milyar liralık dev katkı sağlıyor.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, yaptığı yazılı açıklamada, Muratlı Barajı ve HES’in 2005, Borçka Barajı ve HES’in 2007, Deriner Barajı ve HES’in ise 2012’de hizmete alındığını anımsatarak, üç barajın da Türkiye’nin gurur duyduğu projeler arasına girdiğini vurguladı.

Deriner Barajı’nın tam bir mühendislik harikası olduğuna dikkati çeken Acu, Deriner Barajı’nın 249 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, sınıfında da dünyanın 6. yüksek barajı olduğunu ifade etti.

Acu, Deriner’in kurulu gücünün 67 megavat, yıllık enerji üretiminin ise 2,11 milyar kilovatsaat olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

“Üretilecek bu enerji Türkiye’de üretilen hidroelektrik enerjinin yüzde 2,5’ine, Çoruh Havzasındaki projelerde üretilecek toplam enerjinin ise yüzde 14’üne denk gelmektedir. Deriner Barajı’nda 30 Kasım 2017 tarihine kadar toplam 6,6 milyar kilovatsaat enerji üretilmiş olup, karşılığında 1 milyar 517 milyon lira milli ekonomiye katkıda bulunulmuştur.”

Muratlı ve Borçka barajlarına da değinen Acu, “Yıllık 444 milyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesi olan Muratlı ile yıllık 1 milyar 39 milyon kilovatsaat enerji üretecek Borçka barajlarını tamamlamak da bize nasip oldu. Bu iki barajda 30 Kasım 2017 tarihine kadar toplam 13,75 milyar kilovatsaat enerji üreterek, milli ekonomiye 3 milyar 162 milyon lira destek sağladık.” ifadelerini kullandı.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »