Bakan Albayrak, Türkiye’nin Milli Enerji Politikası’nı açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için önemli bir adım daha atıyor. Bakan Berat Albayrak dün Külliye’de “enerjinin kırmızı kitabı” olarak bilinen Türkiye’nin Milli Enerji Politikası’nı açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerjide Türkiye’yi bölgenin zirvesine taşıyacak 10 yıllık stratejik hedeflerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın katılımı ile dün Külliye’de gerçekleşen programda enerjinin stratejik kitabı tanıtıldı. Enerjide ‘milli’ dönemin sloganı “Bağımsız Enerji, Güçlü Türkiye” olarak belirlenirken, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu kaynakları kendi topraklarından çıkarması ve çıkarılan madenlerin hammadde olarak yurt dışına satılmasının engellenmesi de stratejik hedef olarak ilan edildi. 10 yıllık hedeflerin paylaşılacağı toplantıda Albayrak, Türkiye’nin “Milli Enerji ve Maden Politikası”nı tanıttı. Toplantıda “Milli Enerji Logosu” da sunuldu.

Hazırlanan yeni politika 3 alanda yaklaşık 30 stratejik hedeften oluşuyor. Çalışmanın sac ayakları “arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasa” olarak belirlendi. Arz güvenliğinin sağlanması için elektrik ve doğalgaz alanında yeni hedefler ortaya konulacak. Türkiye’nin boru hatları ve kaynak ülke çeşitliliği ile tüketim ihtiyacından daha fazla gazın Türkiye’ye girmesini sağlayarak bir ticaret merkezi haline gelmesi sağlanacak. Bu kapsamda Türkiye’nin ihtiyacı olan gaza, temin kaynaklarında sorun çıksa da ısınma ve sanayide sıkıntı çekmemek için hayata geçirilecek depolama stratejileri belirlenecek. 2016 sonu itibariyle sisteme yeni kaynakların entegre edilmesiyle birlikte gaz giriş kapasitesi 190 milyon metreküpe çıkarken, toplam gaz giriş kapasitesi öncelikle 300 milyon ardından da 400 milyon metreküpe çıkacak. 2023’e kadar en az 10 milyar metreküp depolama kapasitesi ile yıllık doğalgaz tüketiminin en az yüzde 20’si depolanacak. 2017-2018 yılları arasında 5 milyar liralık yatırımla 220 ilçeye daha doğalgaz götürülecek.

Türkiye yeni dönemde yenilenebilir enerji modellerine de ağırlık verecek. Artık cevher hammadde olarak yurt dışına gönderilmeyecek, Türkiye’de ürün haline getirilmesini sağlayacak fabrika kurma şartı olacak. Düzenleme madencilikte en büyük problemin hammaddenin yurt dışına doğrudan satılması ve yurt dışında elde edilen ürünün ise yüksek fiyatlara alınmasının cari açığı yükseltici etkisi göz önünde bulundurularak yapılacak.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »