“Bir röntgenden alınan radyasyon, nükleer santralin 1 yılına bedel”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, nükleer santraller ile ilgili endişeleri bulunan vatadaşların endişelerini giderecek önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak, “Bir röntgen cihazından alınan radyasyon, nükleer santralin yanında bir yıl yaşayıp da alınan radyasyondan daha fazla” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, nükleer santralle ilgili vatandaşların endişelerinin yetersiz bilgilendirmeden kaynakladığını ifade etti. Bakan Albayrak, bir röntgen cihazından tek seferde alınan radyasyon, bir yıllık nükleer santralin yanında yaşayıp alınan radyasyondan daha fazla olduğunu söyledi. Albayrak, “Vatandaşlarımız, ağzı olanın konuştuğu somut veya soyut hiçbir bilimsel alt yapıya dayanmayan her söyleme dikkatle ve tereddütle denge içerisinde yaklaşmalı” dedi

Dünyada 450’den fazla nükleer santralin olduğu ifade eden Bakan Albayrak, “Sadece ABD’de yüzden fazla, Fransa’da 50’den fazla Almanya, İngiltere, İsveç, Japonya, Çin, Rusya, Hindistan, Pakistan’a kadar dünyadaki gelişmiş ve gelişmiş ülke statüsüne erişmek için çok büyük bir efor sarf eden ülkelerin tamamında nükleer santral var.” dedi.

Bakan Albayrak, “Yeni teknolojilerle ve en güvenli teknolojilerle birlikte kurulan nükleer santrallerin yanında yaşayan insanlarda bugüne kadar hiçbir olumsuzluğa rastlanmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bir röntgen cihazından alınacak radyasyonun, nükleer santralin yanında bir yıl yaşayıp da alınacak radyasyondan daha fazla” olduğunu söyledi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »