BOTAŞ 2018’in ilk çeyreğinde bin metreküp gazı 211 dolardan alacak

BOTAŞ, 2018 yılının ilk çeyreğinde her bin metreküp gazı 211 dolardan satın alacağını duyurdu. Toptan satış şirketleri, bu fiyat çerçevesinde BOTAŞ’a satacakları gaz miktarıyla ilgili teklif verecek.

Doğalgaz sektöründe “tersine kontrat devri” olarak bilinen süreç başlıyor. BOTAŞ, yıllar önce 10 milyar metreküp doğalgaz alım kontratını, “serbest piyasa oluşturma hedefi”yle özel sektöre devretmişti. BOTAŞ, devrettiği kontratlardan ithal edilecek doğalgazı satın alacak. Şirket, 2018 yılının ilk çeyreğinde her bin metreküp gazı 211 dolardan satın alacağını duyurdu. Toptan satış şirketleri, bu fiyat çerçevesinde BOTAŞ’a satacakları gaz miktarıyla ilgili teklif verecek.

Habere göre toptancılar, öngörülen 211 dolarlık fiyatın kendileri açısından büyük zarar anlamına geldiğini belirterek “Rus doğalgazının her bin metreküpünün yılın ilk çeyreğinde ithalat fiyatı 204 dolar. 10 dolar ithalatçı payı ya da kârı var, 3 dolar da depolama maliyeti var. Bize her bin metreküp gaz 217 dolara mal oluyor” dedi.

BOTAŞ, doğalgaz santrallerine yüzde 50’ye kadar olan gaz ihtiyaçlarını 763 TL’den, sonraki bölümünü de kademeli olarak artan fiyattan satacağını açıklamıştı. Buna göre miktar yüzde 50-70 arasında çıkarsa fiyat yüzde 20 artacak. Miktar, yüzde 70’in üzerine çıkarsa fiyat yüzde 25 daha pahalı olacak. BOTAŞ, santrallerin yüzde 50’nin üzerindeki gazını özel sektörden satın almasını hedefledi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »