Çin’de 17 km uzunluğunda dünyanın en büyük anti-toz perdesi

Çin’in toz önleme perdesi dünyanın en büyüğü olacak. Çin’de geçtiğimiz senelerde 23 metre yüksekliğinde 3km ve 5km uzunluklarında Qinhuangdao bölgesinde kurulan toz engelleme perdeleri uzatılarak toplam 17 kilometre uzunluğunda dünyanın en büyük anti-toz perdesi yapılacak. Projenin, kömürden ve minerallerden kaynaklanan hava kirliliğini dramatik olarak düşürmesi bekleniyor. Toz perdesi ile kirliliğinin %40-60 oranında azaltılabileceği belirtiliyor. Hebei Port grubu tarafından yürütülecek projenin 2017 yılı sonu itibariyle tamamlanması planlanıyor. Mevcut durumda, hava kirliliğini azaltmak için Çin’de çeşitli bölgelerde toz perdeleri bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta, Çin’in başkenti olan Pekin’in kuzeyindeki Harbin ve doğudaki Şangay şehirlerinde etkili olan hava kirliliği otoyol ulaşımını etkileyip otoyolların trafiğe kapatılmasına neden oldu. Havadaki zararlı partikül oranını ölçen PM2.5 değerinin 500’i aştığı bölgelerde ulaşım kilitlenme noktasına geldi. Ülkenin orta kesiminde bulunan Hınan eyaletinin başkenti Cıngcou’daki havalimanında görüş mesafesi 50 metreye kadar düşerken, kentte son iki günde 180 uçak seferi iptal edildi.

Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, başkent Pekin ve Tiencin kentinin yanı sıra Hıbey, Hınan, Şandong, Anhui ve Ciangsu eyaletlerinde hava kirliliği sebebiyle geçen hafta ilk kez “Ulusal Kırmızı Alarm” verildiğini duyurmuştu.

Yoğun kirlilik, Pekin ve Tiencin’deki havalimanlarında yüzlerce uçuşun iptal edilmesine yol açmış, binlerce yolcu mahsur kalmıştı. Çin’de geçen ay da 23 şehirde kırmızı alarm verilmişti. Yoğun hava kirliliği nedeniyle inşaat çalışmaları askıya alınmış, bazı bölgelerde eğitime ara verilmişti.

Büyükşehirlerinin çoğu, dünyanın en kirli kentleri arasında yer alan Çin, sera etkisi oluşturan gazların salımında dünyada ilk sırada bulunuyor. Ülkedeki hava kirliliği alarm sisteminde mavi, sarı, turuncu ve en üst düzeyde kırmızı olmak üzere dört aşama uygulanıyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »