Elektrik dağıtım şirketlerinin keyfi ücret yansıtmalarının önüne geçilecek

İstediği elektrik dağıtım şirketi ile sözleşme yapma hakkı olan elektrik abonelerinin sayısı 8.4 milyon. EPDK tarafından bu abonelerin mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla bir yönetmelik taslağı hazırlandı.

EPDK tarafından 8.4 milyon elektrik abonesinin mağdur olmasını önlemek amacıyla hazırlanan yeni yönetmelik taslağında elektrik dağıtım şirketlerinin keyfi ücret yansıtmalarının önüne geçilecek. Kısa adı TBM olan Tüketici Başvuru Merkezi’nin Onursal Başkası Aydın Ağaoğlu konuya dair bir açıklama yaptı. Aydın Ağaoğlu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun bu yılın başında serbest tüketicileri ilgilendiren limiti 3.600 kilovatsaatten 2.400 kilovatsaate indirmesinin ardından elektrik dağıtım şirketlerinin keyfi ücretlendirmeler yaptıklarını, EPDK’nın da bunu önlemek ve sayısı 8.4 olan elektrik abonelerinin mağdur olmamaları için bir yönetmelik taslağı hazırladığını, bu taslakta elektrik abonelerinin cazip promosyonlara aldanarak tedarikçi şirket değişikliğini düşünmemeleri için koruyucu ve önemli düzenlemelerin yer aldığını söyledi.

Aydın Ağaoğlu, şu anda taslak halinde olan ve kamuoyunun fikrine sunulan yönetmelikte aktif elektrik enerjisi bedeli ve kanunlar tarafından tahsil edilmesi zorunlu tutulan vergiler ve fonlar dışında herhangi bir ücretin faturalara yansıtılamayacağı, böylece dağıtım şirketlerinin keyfi ücretlendirmeler yapamayacağı, abonelerden taahhüt olarak en fazla 2 yıl istenebileceği, taahhüt süresince tüketicilerin aleyhine bir durum oluşturacak herhangi bir değişikliğin yapılamayacağı, yapıldığı takdirde tüketicinin sözleşmeyi koşulsuz olarak ve teminat ödemeksizin feshetme hakkının bulunduğu, şirketlerin elektrik enerjisi kullanım bedelinde bir değişiklik yapmadan 45 gün önce bunu abonelere bildirmesi gerektiği gibi yeni düzenleme ve şartların olduğuna dikkat çekti. EPDK tarafından yapılan bu değişiklikler ile; ilgili yönetmeliği 6502 Tüketici Kanunu ile uyum sağlayacak hale getirmeyi hedefliyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »