Elon Musk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü

Türkiye‘ye 9-10 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Global SatShow kapsamında gelen Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Elon Musk arasında yapılan görüşme bugün saat 15:50’de gerçekleşti. Yapılan görüşmeye Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de katıldı. 1 saat 10 dakika süren görüşmede Türksat 5A ve 5B uydularının uzaya fırlatılmasının yanı sıra elektrikli otomobil, yenilenebilir enerji, Tesla ve SpaceX ile Türkiye’deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldığını belirtildi. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Elon Musk’ın Türkiye’ye Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldiğini belirterek, “Yarın bununla ilgili Airbus ile bir anlaşma yapılacak. O da bunun alt tedarikçilerinden birisi. Kendi SpaceX firması. Bunu konuştuk.” açıklamasını yaptı. Cumhurbaşkanı ile Musk aynı zamanda büyükşehirlerdeki trafik sorununa yönelik olası tünel çözümleri üzerinde de fikir alışverişi yaptı.

Elon Musk kimdir?

Elon Musk, SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarındandır.

Teknoloji çevrelerinde deha kabul edilen Musk, geliştirdiği birden fazla kez kullanılabilen Space X roketiyle dünya yörüngesindeki Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme taşıyan ilk ve tek özel girişimci. Halen geliştirdiği roketin 2030 yılı civarında Mars’a insanlı uçuş için kullanılması gündemde.

Musk’ın kurduğu elektrikli araba üreticisi Tesla bugünlerde sürücüsüz elektrikli otomobili piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Otomobil şimdiden yüz binlerce sipariş aldı.

Musk, yaklaşık 21 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişilerinden biri olarak biliniyor.

Forbes dergisinin hazırladığı “Dünyanın En Güçlü Kişileri Listesi”nde Aralık 2016’da 21’inci sırada yer aldı.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »