Enerji Bakanı Albayrak, yeni dönemle ilgili önemli enerji yatırımlarını açıkladı

Enerji Bakanı Berat Albayrak, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yaptı. Albayrak, yeni dönemle ilgili önemli yatırımları açıkladı.

Türkiye, 3.3 milyar dolara ulaşan bor rezerviyle dünya lideri olurken, önümüzdeki 10 yılda 428 milyar liralık enerji yatırım üssüne dönüşecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe sunumunda şu mesajları verdi:

● Ülkemiz enerji sektörünün önümüzdeki 10 yılda toplam yatırım ihtiyacının 110 milyar doları (428 milyar lira) aşacağı tahmin ediliyor. Yatırımların mümkün olduğu kadar özel sektör tarafından yapılmasını sağlayacak düzenlemelerin hayata geçirilmesi yönünde çalışmalar yürütülüyor.
● Geçen yıl sondaj metrajı 75.3 bin metre olan 44 adet petrol arama ve üretim kuyusu açıldı. Bu yılın sonuna kadar 65 adet kuyu açılacak.
● 2016-2020 döneminde 12 milyar lira elektrik iletim altyapısında, 18 milyar lira elektrik dağıtım altyapısında olmak üzere toplamda 30 milyar lira yatırım yapılması sağlanacak.
● Madencilikte özel sektörün yatırımlarını daha kolay ve hızlı yapabileceği bir ortamı sağlayacağız.

● 2018 sonuna kadar 81 ilimize doğalgaz arzı sağlanacak.
● Hatay Dörtyol ve Saros Körfezi’nde 2 adet daha Yüzer LNG Depolama ve Yeniden Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) devreye alınacak. Hatay Dörtyol’da 20 milyon metreküp günlük gazlaştırma kapasiteli FSRU, 2017 sonu itibarıyla faaliyete geçecek. Devam eden çalışmalarla 10 milyar metreküp üzerine çıkarılacak doğalgaz depolama kapasitesi, yıllık tüketimin yüzde 20’si seviyelerine ulaşacak.
● TANAP’ta Eylül 2017 sonu itibarıyla yüzde 94 tamamlanma oranı bekliyoruz. Proje ile 2018’de Türkiye’ye, 2020’de ise Avrupa’ya gaz arzı sağlanacak.

Rusya ile imzalanan TürkAkım doğalgaz boru hattı projesinde de 9 Kasım itibarıyla 248’inci kilometrede boru döşeme işleri devam ediyor.
● Akkuyu ve Sinop’ta kurulacak nükleer santrallerde önemli aşamalar kaydedildi. 3’üncü santral için yer belirleme çalışmaları sürüyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »