Enerji Bakanlığı çocuklar için Enerji Dergisi çıkardı

Enerji Bakanlığı çocuklar için Enerji Dergisi çıkardı. Ali ve ‘Volt’ isimli robotu, çocuklara enerjiyi öğretecek. Ali ve Volt’un maceralarında kömürden nükleere kadar enerji konuları işlenecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı çocuklarda enerji bilincini geliştirmek için harekete geçti. Bakanlık bu konuda bir çocuk karakter olan Ali’nin kömür, yenilenebilir, hidrolik, nükleer gibi enerji kaynaklarına ilişkin hikayelerini anlatan bir çizgi roman dergi hazırlandı. Dergi bugün tüm 4. ve 5. sınıf öğrencilerine dağıtılacak. Enerji Bakan Berat Albayrak’ın da bir okulda karne dağıtımı sırasında öğrencilere bu dergiyi vermesi bekleniyor.

Hazırlanan dergiyle öncelikli olarak çocuklara enerji verimliliğinin, tasarrufun önemini anlatılırken, bu bilinci kazandırabilmek için öncelikle enerjinin nasıl elde edildiğinin gösterilmesi hedefleniyor. Elektrik üretiminden, evlere gelene kadar geçen süreçlerin arkasında nasıl bir emek bütünlüğü, nasıl bir teknoloji olduğu da çocuklara anlatılmak istenenler arasında.

Bakanlık çocukların eğlenerek öğrenmeleri amacıyla bu dergiyi hazırladı. Dergide Newton, Galilei, İbni Sina, Hazerfen Ahmet Çelebi gibi bilim adamları da tanıtılıyor. Öte yandan hazırlanan dergide enerjinin yanı sıra, Ali’nin ablası Mine aracılığıyla da çocuklara basit görevler verilerek, çevre hassasiyeti kazanılması amaçlanıyor.

Hazırlanan dergi yarın karne alan tüm 4. ve 5. sınıf öğrencilerine dağıtılacak. Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak’ın da bir okulda karne alan 4. ve 5. sınıf öğrencilerine dergiyi dağıtması bekleniyor. Öte yandan derginin pedagoglardan tam not aldığı belirtilirken, devam niteliğinde olması planlanan dergilerin de madenler, enerji tasarrufu ve verimliliği alanlarında gelebileceği kaydedildi. Derginin çoğaltımı ve dağıtımının elektrik dağıtım şirketleri tarafından yapıldığı öğrenildi.

Dergi, bilime ve araştırmaya meraklı Ali’nin evde kendisine yardımcı bir robot icat etmesiyle başlıyor. Robota Volt ismini koyan Ali, robotuna önce pillerle enerji sağlıyor. Sürekli pillerin bitmesiyle fişle robotunu elektriğe bağlıyor. Evde faturadaki yükselişin ardından Ali alternatif enerji kaynakları aramaya başlıyor. Dergiyi okuyan çocukların, kömür, doğalgaz, rüzgar, güneş, hidroelektrik, jeotermal ve nükleer enerji kaynaklarını Ali ile birlikte araştırması hedefleniyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »