Enerji Bakanlığı, elektrik dağıtım şirketlerinde anlık denetim dönemi başlatıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın elektrik dağıtım alanında daha önce açıkladığı “Vatandaş memnuniyeti öncelikli dönem” denetim alanına genişliyor.
Yeni yayınlanan yönetmelik ile TEDAŞ, dağıtım şirketlerini dönemsel değil anlık denetleyecek. Altyapı yatırım planlamaları da kontrol edilecek ve vatandaşlardan gelen şikayetlerin çözümüne yönelik yatırımlar önceliklendirilecek.

Bakanlığa bağlı birimler önce denetimleri inceledi. Denetim heyetlerinde görev yapan personellerden, elektrik dağıtım şirketlerinden ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından uygulamada karşılaşılan sorunlar, tespitler bakanlığa iletildi.

Bakan Berat Albayrak’ın talimatı ile başlayan çalışma sonucunda denetimlerde ve yönetmelikte tespit edilen eksikliklerin giderilerek güncel koşullara ve vatandaş memnuniyeti öncelikli yeni dönem kriterlerine göre yeniden düzenlenmesi kararı verildi. Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile yeni denetim süreci başlatıldı.

Elektrik dağıtım lisansı sahibi şirketlerin faaliyetleri, sadece yılın belli zamanlarında yerinde yapılan denetimlerle denetleniyordu. Bu durum eksiklerin tespit edilmesi ve vatandaş şikayetlerinin anında çözülmesi için yeterli görülmedi.
Bu yöntem yerine anlık, gerçek zamanlı olarak izlenebilecek. Özellikle dağıtım şirketlerinin arıza yönetim veya çağrı merkezleri sistemlerine bakanlık yetkilileri bağlantı kurabilecek, bu sistemleri takip edebilecek. Böylece, arıza ve diğer müşteri talepleriyle ilgili durumlar takip edilerek aksayan durumlarda gerekli müdahale ve ikazlar ivedilikle yapılabilecek. Örneğin bir yerde bir arıza ya da bir vatandaş şikayeti ile ilgili sonuçların zamanında neden yapılmadığı anında denetime tabi olacak.
Bir süre önce denetim sıklığı madenler için artırılmıştı. ‘Maden Sahalarında Risk Yönetimi’ adıyla başlatılan uygulamada sahalar ‘mavi’, ‘sarı’ ve ‘kırmızı’ olmak üzere 3 gruba ayrıldı. En riskli görülen madenlerin bulunduğu ‘kırmızı’ gruptaki ocakların yılda en az 1 olan denetim sıklığı, 3 ayda 1’e çıkarıldı. Sarı grup 6 ayda 1, mavi grup da yılda 1 denetlenecek.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »