EPDK Başkanı Yılmaz: “Enerji arzında gelişmiş ülkelerin önceliği nükleer enerji”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, nükleer enerjinin önemine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Yılmaz, “Enerji arzında gelişmiş ülkelerin önceliği nükleer enerji” dedi.

Nükleer enerjiyi gelişmiş ülkelerin olmazsa olmazı olarak nitelendiren Mustafa Yılmaz, AB üyesi birçok ülkenin bu enerji türünü yoğun olarak kullandığını, kullanım oranının yüksek olmasının nükleer enerjinin önemini yansıttığını kaydetti.

Türkiye’deki nükleer enerji santralleriyle ilgili çalışmaları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yürüttüğünü belirten Yılmaz, “Bakanlık bu konudaki çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Santral ile ilgili gelişmeler anlık olarak takip ediliyor” dedi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın açıklamasında Akkuyu Nükleer Santrali de yer aldı. Söz konusu santralde çalışmaların sürdüğünü, Türkiye’nin ikinci bir santral için çalışmaya başlaması gerektiğini ve ilerleyen dönemlerde üçüncü bir santralin bile kurulması gerektiğinin altını çizdi.

“Nükleer enerji ülkelerin gelişmişlik seviyesinin bir göstergesi. Ülkelerin gelişmesi ve kalkınması noktasında bu santrallerin önemi büyük. Nükleer santraller ülkelerin en önemli yatırım kaynakları arasında karşımıza çıkıyor” şeklinde konuşan Yılmaz, santrallerin yalnızca enerji ihtiyacı amaçlı değil teknolojik yatırım içinde önemine değindi.

Türkiye’nin bu enerji türüne ihtiyacının olduğunu ifade eden EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, çevrenin korunması noktasında nükleer enerjinin önemli olduğunu söyledi.

“Fransa nükleer enerji santralleriyle, enerji üretiminde lider ülkeler arasında yer alıyor. Ülkede üretilen toplam enerjinin yaklaşık yüzde 70’i bu enerji kaynağıyla üretiliyor. Fransa sadece ihtiyacını karşılamakla yetinmiyor. Ürettiği enerjiyi Avrupalı ülkelere ihraç ediyor. Bizlerde bu örnekleri inceleyerek, gerekli değerlendirmeleri yapmak zorundayız” diyerek nükleer enerjinin önemini ifade eden Yılmaz, Türkiye’nin bu noktada attığı adımların yerinde olduğunu kaydetti.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »