EPDK kaçak elektrik tespiti yapan dağıtım şirketlerine yüzde 40 pay verecek

Kaçak elektrik tespitinde dağıtım şirketlerine yüzde 20 pay veren EPDK, bu oranı iki katına çıkararak şirketlerin motivasyonunun artırmak ve kaçakçılık oranını aza düşürmek istediğini belirtti.

Kaçak elektrik kullanımını azaltmak adına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), kaçak elektrikle mücadelede dağıtım şirketlerinin motivasyonunda artış sağlamak adına yeni bir karar aldı. Dağıtım şirketleri tespit ettikleri kaçak elektrikten alınan paranın yüzde 20’sini ödül olarak kasasına koyuyordu. Ancak Resmi Gazete ‘de yayımlanan tebliğ değişikliği ile birlikte artık kaçak elektrik kullanımını tespit eden şirketlere yüzde 40 pay verilecek, bu pay 2018 yılı sistem işletim gelir tavanı hesaplamaları dışında tutulacak.

Elektrik fiyatlarında indirim yapılmasının kaçakla mücadele etmek için önemli olduğunu belirten TEDAŞ Genel Müdürvekili Osman Nuri Doğan, ‘kazankazan’ düşüncesinin hakim olduğunu belirtti. şirketlerin kaçakla daha aktif bir şekilde mücadele edeceğini belirten Doğan, gelirlerinde bu şekilde bir artış yaşanacağını ifade etti. Bununla birlikte hem ülkenin hem de şirketlerin kazanacağını belirten Doğan, alınan kararla birlikte şirketlere 100 milyon TL gibi bir ek gelir sağlanmış olacağını vurguladı.

Yeni düzenleme ile birlikte kaçak elektrik kullanan kişinin sisteme girmesi ve yeniden kaçak kullanmaması durumunda ‘ödül’ ya da ‘bonus’ verileceği belirtildi. Kaçak elektrik kullanım sayısının fiyatlara göre artış gösterdiği belirtilirken, yapılacak indirimlerle birlikte kaçakçılığın oranının azalacağı belirtiliyor. Dağıtım şirketlerine kaçak elektrik tespiti yapılması durumunda verilen yüzde 20’lik pay iki katına çıkarılarak yüzde 40 yapılmış böylelikle hem şirketlerin kasasına girecek bütçe artacak, hem de kaçak elektrik tespiti için teşvik oranı artmış olacak.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »