Ersan Petrol, Kahramanmaraş’ta petrol rafinerisi kuracak

EPDK Ersan Petrol’e Kahramanmaraş’ta 1.4 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip rafineri kurması için lisans verdi. Rafineride hem yurtiçinde çıkartılan hem de Irak’tan gelen ham petrol işlenecek üretimin yarısı ihraç edilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Kahramanmaraş’a kurulacak yılda 1.4 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip Ersan Rafinerisi’ne lisans verdi. Ersan Petrol, hem yurtiçinde çıkartılan hem de Irak’tan gelen ham petrolü işleyen yeni bir rafineri inşa edecek. Rafineride üretilecek ürünlerin yüzde 50’si yurtiçi tüketimde değerlendirilecek. Yüzde 50’sinin ise ihracatı öngörülüyor.

Habere göre Ersan Rafinerisi’nde inşaat aşamasında 3 bin kişi, işletme aşamasında ise 500 kişi istihdam edilecek. Projenin 2022 yılında tamamlanarak üretime geçmesi planlanırken, proje ömrü 49 yıl olarak tasarlandı. Rafineri, Türkiye’nin ithal etmek zorunda kaldığı petrol ürünlerini üreterek cari açığın kapanmasına da katkı sağlayacak.

Demiryoluna ve Adıyaman- Kahramanmaraş otoyoluna komşu olan rafineri sahası, aynı zamanda Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve BOTAŞ Kerkük- Ceyhan boru hattına yakınlığıyla dikkat çekiyor. Ceyhan petrol terminallerine ise 120 kilometre mesafede bulunuyor. Ham petrol tedariki ve ürün ihtiyacı açısından avantajlı bir bölgede yer alıyor. Türkiye’de halihazırda TÜPRAŞ’a ait 4 adet rafineri bulunuyor. TÜPRAŞ yıllık 28.1 milyon tonluk toplam rafinaj kapasitesi ile Avrupa’nın 7. dünyanın 28. büyük petrol rafinerisi konumunda. Özel sektörün ilk rafineri yatırımı Star ise 2018’de üretime geçecek.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »