Es-Sider petrol boru hattına yapılan saldırı fiyatlardaki artışı tetikledi

Brent petrolde varil fiyatı geçen iki buçuk yılın zirvesini salı günü itibariyle gördü. Fiyatlardaki artışı Libya’daki Es-Sider hattına yönelik gerçekleşen saldırı tetikledi.

Brent petrolde varil fiyatı Es-Sider petrol boru hattına yapılan saldırı ardından yükselişe geçti. Varil fiyatı 67 dolar seviyesini gören Brent petrol, düne ise 66 dolar sınırını aşarak yeni bir başlangıç yaptı. 67 dolarlık fiyat son 2,5 yılın en yüksek fiyatı olarak kayda geçti.

Noel tatili ardından piyasalar yeniden işleme başladı. Petrol piyasasında Brent petrol bugüne 66 dolar 20 cent seviyesinden başladı. Saat onda varil fiyatı 66 dolar 11 cent olarak gözlemlendi. Saat 10’da Batı Teksas türündeki ham petrolün varil fiyatıysa 59 dolar 70 cent seviyesinde oldu.

Es-Sider petrol hattı saldırısı ardından açıklama yapan Libya Ulusal Petrol A.Ş. saldırının arzı olumsuz etkilediğini, arz edilen petrol miktarının en az 70 bin en fazla 100 bin varil aralığında azaldığını duyurdu.

Piyasa uzmanları fiyatlardaki artışı Libya’nın arzındaki düşüş yanında diğer bir açıklama olan Forties boru hattı konusunun da olumsuz etkilediğini belirtti. Forties boru hattı hakkında yapılan açıklama, hattın yeniden hizmete alınmasının zaman alacağı yönünde olmuştu.

Analistler Brent petrolü teknik olarak dikkate aldıklarında fiyatların 66 dolar 15 cent ile 66 dolar 22 cent aralığında direnç göstereceğini kaydetti. Uzmanların destek bölgesi beklentisi ise 66 dolar 1 cent ile 63 dolar 8 cent aralığında değişti.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »