Euracoal: “Elektrik üretiminde en makul ve kârlı kaynak kömür”

Kalabalık nüfus ve geniş dağıtım sisteminin görüldüğü ülkeler için elektrik üretiminde en makul ve kârlı kaynağın kömür olduğunu belirten Brüksel merkezli Avrupa Kömür ve Linyit Birliği (Euracoal) Sözcüsü Mike Bostan, AB’de elektrik üretiminin yüzde 25’inin Kömürden karşılandığının altını çizdi.

Dünya geneline bakıldığında kömürün en bol bulunan enerji kaynaklarından olduğunu belirten Brüksel merkezli Avrupa Kömür ve Linyit Birliği (Euracoal) Sözcüsü Mike Bostan bu kaynağın elektrik üretiminde değerlendirilmesinin kârlı olduğunu söyledi. Avrupa’da Yunanistan, Almanya ve Polonya gibi ülkelerde halen inşa halinde olan kömür santralleri bulunduğunu, elektrik üretimi konusunda pek çok ülkenin kaynak olarak kömürü kullandığını, elektrik tüketiminin pek çok ülkede daha da artış göstermesi ile talebin artacağını belirten Bostan, talebin karışlanabilmesi için üretiminde yükseltilmesinin zorunluluk olduğunu söyledi. Kömürün bol bulunan bir enerji kaynağı olmasının önemli olduğunu belirten Bostan, Polonya, Romanya, Bulgaristan, Türkiye, Almanya ve Macaristan gibi ülkelerin önemli kömür rezervlerine sahip olduğunu, bu ülkelerde elektrik üretiminin kömürden karşılanmasının gayet kârlı olduğunu söyledi.

Ülkelerin bulundukları coğrafi koşullara göre uygun maliyette elektrik üretimi gerçekleştirebildiğini, ancak çoğu ülkede bunun pek mümkün olmadığını belirten Bostan, kömürün elektrik üretimine esneklik kazandırdığını, talepteki değişime göre dengede tutulduğunu, yüke göre hızla uyum sağlayabildiğini söyledi.

Kömürün zaman zaman yenilenebilir enerjiye düşman bir kaynak gibi gösterildiğini ancak bunun doğru olmadığını, aksine üretimdeki esneklik sayesinde yenilenebilir enerji sistemlerine katkı sağladığını belirten Bostan, kömürün istihdam açısından da büyük önem arz ettiğini Avrupa’da 400 bin kişinin istihdamının bu alanda yapıldığını sözlerine ekledi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »