Eylül ayında elektrik santrallerinin doğalgaz tüketimi yüzde 115 arttı

Türkiye’nin doğalgaz ithalatında, Eylül ayında yükseliş yaşayan elektrik tüketiminin doğalgazdan karşılanması sebebiyle geçtiğimiz senenin aynı ayına oranla yüzde 22.4 artış yaşandı.

EPDK sektör raporu doğrultusunda geçtiğimiz senenin eylül ayı içerisinde toplam ithalat 3 milyar 7 milyon metreküp iken, bu senenin eylül ayında ise bu tutar 3 milyar 680 milyon metreküpe ulaştı. İthalat toplamının 3 milyar 232 milyon metreküpü boru hatlarıyla gerçekleşirken, 448 milyon metreküpü ise LNG tesisleriyle gerçekleştirildi. Eylül ayındaki en fazla doğalgaz ise 2 milyar 121 milyon metreküp ile Rusya’dan temin edilirken, ithalatta Rusya’yı Azerbaycan 519 milyon metreküp ile, İran ise 518 milyon metreküple takip etti.

Söz konusu dönem içerisinde doğalgazı en fazla elektrik santrallerinin tükettiği bilinirken, geçtiğimiz senenin eylül ayı içerisindeki elektrik santrallerinin doğalgaz tüketimi 824 milyon metreküp olarak belirtildi. Bu sene eylül ayında ise belirtilen miktarda yüzde 115.5 artış yaşanarak bu rakam 1 milyar 777 milyon metreküpe ulaştı. Elektrik santrallerini tüketim konusunda organize sanayi bölgeleri 282 milyon metreküple izlerken, konutlar ise 230 milyon metreküple takip etti.

Geçtiğimiz sene eylül ayı içerisinde depolanan doğalgaz miktarı toplam da 2 milyar 773 milyon metreküp iken, bu senenin aynı ayı içerisinde belirtilen miktarda yüzde 4.2 oranında artış yaşanarak 2 milyar 890 metreküp depolama gerçekleşti. Öte yandan Eylül ayı içerisinde Türkiye’nin doğalgaz ihracatında yüzde 1.92 oranında düşüş yaşanırken toplam ihracat 57.99 milyon metreküpe indi. Yunanistan ise doğalgazı ihraç eden tek ülke oldu.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »