“Geliştirilen batarya ile elektrikli araçlar dünyadaki en hızlı arabalar gibi olabilir”

Kuzey Karolina’da bir üniversite, elektrikli arabaların çok daha hızlı olmasını sağlayacak bir yol buldu.

Kuzey Karolina Üniversitesi bataryaların enerjiyi daha hızlı nasıl aktarabileceği konusunda araştırmalara başlamış. Araştırmacılar teorik olarak, geliştirdikleri materyalle enerjiyi çok hızlı bir şekilde aktarmayı başardılar. İçerisinde neredeyse atom büyüklüğünde bir su katmanı bulunan bu materyal ile yine teorik olarak dünyadaki en hızlı aktarım hızına ulaşılabiliyor.

İçerisinde tahmin edilebileceği gibi oldukça yoğun bir enerji var. Ek olarak enerjinin aktarılmasını sağlayan iyonlar çok hızlı bir şekilde hareket edebiliyor. Ayrıca ince su katmanı enerjinin daha verimli kullanılmasına, ısı kaybının daha az olmasına yardımcı oluyor. Bu bataryanın geliştirilmesi, elektrikli arabaların performansında büyük bir fark oluşturabilir. Bu bataryaların gelişimiyle normal bir elektrikli araba, şu an dünyadaki en hızlı arabalardan biri kadar hızlı olabilir.

Her teknolojide olduğu gibi, araştırmacıların geliştirdiği batarya da şu an kusursuz değil. Örneğin benzer özelliklere sahip ancak ince su katmanı olmayan bir batarya, yeni geliştirilen bataryadan çok daha fazla enerji depolayabiliyor. Dolayısıyla hala bu problemlerin düzeltilmesi gerekiyor. Ancak elektrikli arabaların kullanım sürelerindeki artışların yavaş yavaş başladığı düşünüldüğünde, daha hızlı bataryalarla birlikte araçların çok daha verimli çalışacağı bir dünya çok da uzakta görünmüyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »