Güneydoğu’da kaçak elektrikle trafoya yakın ahırlarda bitcoin üretimi yapıyor

Bitcoin çılgınlığı inanılmaz boyutlara vardı. Madenci diye ifade edilen girişimciler gözünü Güneydoğu’ya dikti. Kimi uyanıklar kaçak elektrikle trafoya yakın ahırlarda sanal para üretimi yapıyor.

Dünya gündeminde baş köşeye oturan Bitcoin, fırtınaya dönüştü. Ülkeler harıl harıl Bitcoin üretiyor. ‘Madenci’ diye ifade edilen Bitcoin girişimcileri, sanal para basmak için akıl almaz yöntemler uyguluyor. Öyke ki bu adımlar, dünyayı yeni gelişmelere gebe bırakacak gibi görünüyor. Maliyetleri düşürmek için akıllı telefonları ve hatta vücut ısısını kullananlar var. Ancak bu yeterli değil. Çünkü bitcoin üretmek için daha fazla bilgisayara ve daha çok enerjiye ihtiyaç duyuluyor. Bu durum, madencilerin yüzünü elektrik kaçağının yaygın olduğu bölgelere çevirdi.

İngiltere merkezli enerji fiyatı karşılaştırma platformu Power Compare değerlendirmelerine göre, bitcoinin 20 bin doları bulan değerindeki yükseliş, enerji tüketimini artıracak. Nitekim kasım ayında bitcoin madenciliğinin yol açtığı enerji tüketimi yüzde 30 oranında arttı. 1 Bitcoin ortalama 235 KWh yani Türkiye’de ortalama 300 hanenin günlük ihtiyacı kadar, elektrik tüketiyor. Bitcoin’in yıllık ortalama elektrik tüketimi ise 32 TWh’yi buluyor. Yani Bitcoin Avrupa’da 20, dünyada ise 159 ülkenin harcadığı enerjiden daha fazla enerji tüketiyor.

Madenciler ise daha fazla Bitcoin üretebilmek türlü türlü yollara başvuruyor. Özellikle kaçak elektriğin yaygın olarak kullanıldığı Güney Doğu Anadolu Bitcoin yatırımcılarının yeni gözdesi oldu. Elektrik kaçakçılığın ortalama yüzde 65’ler civarında olduğu bölgede kendilerini rahatlıkla gizleyen madenciler tarımsal sulamada için verilen teşviklerden yararlanarak Bitcoin üretimi gerçekleştiriyor. Özellikle ahırlara yakın trafolardan çekilen elektrikle Bitcoin basımı gerçekleştiriliyor. Aynı şekilde sanayiye yakın yerlerde evlerin bodrum katları da bu iş için kullanılıyor.

Güneydoğu’da 6 ilde 1,7 milyon aboneye hizmet veren Dicle Elektrik Dağıtım AŞ bu konuda özel ekip oluşturdu. Bölgede 300 bin yere uzaktan sayaç okuma sistemi kurduklarına belirten Dicle Elektrik yöneticileri, önümüzdeki yıl 100 bin noktaya daha yerleştireceklerini söyledi. Ayrıca 300 mobil ekiple sahada sürekli denetimlerde bulunduklarını ifade eden yetkililer “Uzaktan sayaç okuma sistemleri ile elektrik tüketiminde yaşanan ani yükselişleri görebiliyoruz ve ekiplerimizi hemen oraya yönlendiriyoruz. Ancak evlerin ya da iş yerine girip denetim yapma yetkimiz yok. Onun için Bitcoin üretimi yapılıp yapılmadığını anlamamız zor. Kaçak yollarla Bitcoin üretilmesine izin vermeyiz” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »