Hyperloop CEO’su Ahlborn’dan geleceğin ulaşım sistemi

5. Türkiye İnovasyon Haftası etkinliklerinde yer alan yabancı konuşmacılardan belki de en etkileyici olanı, Hyperloop Transportation Technologies CEO’su olan Dirk Ahlborn’du. 9 Aralık Cuma günü sahne alan Ahlborn gelecekte tüm ulaşım metodlarını darmadağın edebilecek yepyeni bir yaklaşımdan bahsetti. Elon Musk’ın öncülüğünü yaptığı Hyperloop ulaşım sistemi eğer uygulamaya geçerse tren, uçak ve otobüs gibi birçok yöntemin yerine rahatlıkla geçebilecek kadar etkili olacak.

“Hyperloop’u Gerçeği Çevirmek” isimli konuşmasında Ahlborn bu teknolojiyi şöyle anlattı: “Bir noktadan diğerine çok hızlı ilerleyen bir kapsül bu. Yeşil bir ulaşım aracı olmasını istediğimiz için güneş, kinetik ve rüzgar enerjisi kullanıyoruz. Hayatımızda Hyperloop olsaydı, örneğin şehir dışı havaalanlarına daha hızlı ulaşırdık, taşımacılıkta bir kargo Çin’den Avrupa’ya birkaç saatte ulaşabilirdi”. Ahlborn bu ulaşım yöntemiyle İstanbul-Ankara arasının yarım saatte gidilebileceği örneğini de verdi.

Tüp içinde giden bu kapsüller, havasız ortamdan faydalanıyor ve sürtünme minimuma iniyor. Bu sayede kapsüller saatte 1.200 kilometre kadar yüksek hızlara çıkabilecekler. Ayrıca tüm sistem günümüzdeki teknolojiler kullanılarak inşa edilebiliyor, yani yeni bir teknolojinin bulunmasını beklemeye gerek yok. Ahlborn bu sayede yakın gelecek için somut bir hedef verebiliyor, konuşmasında 3 sene içinde sistemin ilk kullanılabilir örneğinin ABD’nin batı kıyısında inşa edileceğini belirtti.

Ahlborn konferansında Hyperloop dışında inovasyon ile ilgili de konuştu. Türkiye’de inovasyon kültürünün yaygınlaşması konusunda önerilerde bulunan Ahlborn, “Türkiye’de sorun yetenek değil. Teknoloji mevcut, destek var. Para da projeleri tamamlayan bir şey değil. Önemli olan vizyona sahip olmak ve bu vizyonun peşine düşmektir. İş kurmak, sermaye oluşturmak çok zordur, ben yapamam, benim nakdim yok demeyin. Bunun için yardım istemekten çekinmeyin” dedi.

Hyperloop’un şirketleşme sürecinden ve ekiplerden bahsederken de yenilikçi bir yapıda ilerlediklerini anlattı Ahlborn. Yüzlerce zeki ve hevesli insanın, çok farklı alanlardan gelip proje katıldıklarını söyledi. Şu anda 26 ülkede dağıtık şekilde çalışan 45 ekibe sahipler. Bu çalışanların hepsi de şirketin vizyonuna ve geleceği değiştireceğine kökten inanıyor ve her biri firmanın farklı seviyelerde hissedarları olarak işe başlamışlar. Ayrıca bu sürecin ilerlemesinde şeffaflığı ve halka açık olmayı sonuna kadar desteklediklerini de anlattı Ahlborn. Yani Hyperloop firması hem ulaşımda, hem inovasyonda hem de iş yapma şekillerinde ezber bozuyor diyebiliriz.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »