İzmir, Manisa ve Balıkesir, rüzgar enerjisiyle 3 milyon evin elektrik ihtiyacını karşılıyor

İzmir, Manisa ve Balıkesir’in 3 milyon evin elektrik ihtiyacını karşıladığı bilgisi verildi.

Toplam 2 bin 822 megavatlık bir güce sahip olan bölgenin 3 milyon evin elektrik ihtiyacını karşıladığı bilgisi verildi. Bu bölgeden sağlanan elektrik üretimi ile beraber 6 bin 106 megavatlık üretim sağlayan Türkiye’nin rüzgar enerjisi ile elektrik üretiminde Avrupa’da 3. Ülke olduğu bilgisi verildi. Türkiye aynı zamanda dünyada da 7. Sırada yer alıyor.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nden alınan açıklamaya göre 2016 yılında 1387 megavatlık gücün üretime eklenmesi ile toplam rüzgar kurulu gününün 6 bin 106 megavata çıktığı bilgisi paylaşılmıştı. Avrupa’da 3. Dünyada da 7. Olmayı başaran Türkiye’nin rüzgar enerji üretimindeki payının yüzde 7,7 olması ülke açısından oldukça yararlı oldu. Aynı zamanda, ülkemizde rüzgar enerjisi işletme sektöründe aktif olarak hizmet veren 152 firmanın bulunduğu bilgisine ulaşıldı.

Rüzgar enerjisinden en çok elektrik üretim oranları incelendiğinde, İzmir başı çekiyor. Toplam üretimde 1169 megavatlık güç ile toplam üretimin yüzde 19’unu İzmir karşılarken, Balıkesir 1114 megavat ile ikinci sırada yer kaplıyor. Balıkesir’den sağlanan enerji toplam enerjinin yüzde 17’sini oluşturuyor. Manisa 639 megavatlık üretim gücü ile üçüncü sırada yer alıyor. Bu 3 ilden karşılanan elektrik üretiminin Türkiye’nin yüzde 46 oranında üretimini karşıladığı belirtiliyor. Türkiye’de uzun bir süredir çeşitli sebepler ile yeni proje üretimi yapılamıyor Ancak yılsonunda 600 ila 700 megavatlık üretim sağlayabilecek bir alanın işletmeye açılabileceği bilgisi paylaşıldı. Rüzgar enerjisinde gittikçe gelişen bir Türkiye amaçlanıyor. İnşa halinde bir çok proje bulunuyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »