“İzmir rüzgar enerjisinde Doğu Avrupa ve Akdeniz hattı için yeni çekim merkezi”

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreter Vekili Sena Gürsoy, İzmir’in rüzgar enerjisi alanında yalnızca Türkiye için değil Doğu Avrupa ve Akdeniz hattı için de yeni çekim merkezi olduğunu dile getirdi.

İzmir’e özgü güzellikler, şehrin sunduğu yüksek yaşam kalitesi ve son dönemde ekonomisi adına yapmış olduğu yatırımlarla ülkenin cazibe şehri seçildi. Şehirdeki gelişmelerle beraberinde İzmir’in rüzgar enerjisi sektörü alanında da bölgesel çekim merkezi olduğuna değinilen İZKA’nın yapmış olduğu açıklamalar dahilinde, Türkiye’de lisanslı rüzgar enerjisi santrallerinin (RES) şehirler bazında dağılımı incelendiğinde toplam kurulu güç yönünden İzmir’in ilk sırada yer aldığı bildirildi. Nerdeyse 12 bin megavatlık teorik kapasitesi bulunan İzmir’de ki kurulu gücün 1.333 megavata çıktığı, 2017 senesinin sonlanması itibariyle bu kapasitenin 1.500 megavata ulaşacağı öngörülmekte. Yapılan açıklamalarda görüşlerinin alındığı İZKA Genel Sekreter Vekili Sena Gürsoy, İZKA ailesi olarak yenilenebilir enerji sektöründe İzmir’in geleceği ve ekonomisi adına önemli sektörlerden birisi olduğunu ifade etti.

Mali destek programlarının oluşturulmasıyla İzmir’de ilk kurulumların hazır olması ve aktif hale gelmesini sağladıklarını bildiren Gürsoy, eş zamanlı olarak yabancı yatırımcıların bölgeyi fark etmesi ve yerel şirketlerin kapasitelerini yükseltmesi adına yeni stratejiler ve tasarılarının olduğunu dile getirdi.

Yapılan çalışmalar sayesinde yenilenebilir enerji ve özel sektörde rüzgar enerjisi sektörünün İzmir’deki herkesin içine sindirdiklerine dikkat çeken Gürsoy, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yürüttüğü 1 cigavat güce sahip YEKA ihalesini, kazanan Siemens Gamesa şirketinin ihalesi dahilinde inşa edilecek fabrikayı İzmir için kazanım haline getirmek için beraber potansiyel tedarikçiler günü düzenlediklerini ifade etti. Bütün bu gelişmeler göz önüne alınarak, İzmir rüzgar enerjisi alanında yalnızca Türkiye’nin değil Doğu Avrupa ve Akdeniz bölgeleri içinde çekici geleceği öngörülmekte.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »