Kahramanmaraş’ta 25 bin konutun elektriği çöpten karşılanacak

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, ekim ayında tamamlanması planlanan Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde depolanan çöplerden 25 bin konutun elektrik enerjisini karşılayabilecek güçte 4.8 megawat/saat elektrik üretecek.

Günlük ortalama 600 ton çöpün taşındığı Kültür mevkiinde Katı Atık Depolama Alanı’na kurulan elektrik santraliyle çöplükte biriken metan gazından elektrik enerjisi üretilecek. Büyükşehir Belediyesi’nin uygulayacağı proje ile Kahramanmaraş’ın günlük 400 tona yakın çöpü elektriğe dönüştürülerek kenti aydınlatacak. Proje bittiğinde çöpten üretilen metan gazından toplam 4.8 megawat/saat elektrik enerjisi üretilecek. Çöpten üretilecek elektriğin ulusal elektrik şebekesine satılarak hem belediye bütçesine hem de Kahramanmaraş’ın enerji üretimine katkı sağlayacağı belirtildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nda çöpü en ince ayrıntısına kadar değerlendiren, aynı zamanda atmosfer ve çevreyi koruyan projeler uygulandığını belirterek, “Arkadaşlarımız, çöpün miktarını, niteliğini ve diğer tüm koşulları dikkate alarak yeni projeler geliştiriyorlar. Metan gazından elektrik üretimini yapacağımız tesis 3 aşamada inşa edilecek. Tesisimizin ilk etabı olan metan gazından enerji üretimi inşallah Ekim ayı sonuna kadar tamamlanacak. 2017 Haziran ayında bitirilmesi planlanan entegre tesis ile bu alanda Türkiye’nin önde gelen tesislerinden birini Kahramanmaraş’ımıza kazandırmış olacağız” diye konuştu.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »