Karsan elektrikli aracında BMW’nin motor ve bataryasını kullanacak

Yerli otomobil üretiminde ülkemizde yer alan markalardan Kıraça Holding markası Karsan, Jest model elektrikli aracında BMW’nin motor ve bataryasını kullanacak.

Toplu taşıma ve ticari araç üretiminde ülkemizin önemli yatırımları arasında yer alan ve Bursa’da sahip olduğu üretim tesisi ile ciddi yatırımlar gerçekleştiren Karsan markası Premium araç konusunda dünyanın lider markalarından biri olan BMW ile önemli bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma ile Karsan tarafından üretilen elektrikli araçların motor ve batarya yapısı BMW markasına sahip olacak.

Konu ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren Karsan CEO’su Okan Baş, kendi ürünlerini sıfırdan tasarlayarak üreten be sektörde önemli bir isme sahip olan Karsan markasının BMW ortaklığının ardından daha da iyi bir yere geleceğini düşündüklerini belirtti. Baş, Jest modelinin BMW ile yapılan anlaşmanın ilk ürünü olduğunu belirtti. Madrid ihalesi için geliştirilen ve 100 bin adetlik satışı ile sınıfının en çok satış gerçekleştiren i3 modelinin elektrikli motor ve bataryası ile güçlendirilen Jest modeli tek şarj ile 180 kilometre menzile ve 18 saatlik çalışma süresine sahip. Jest modeli, BMW’nin 94 ampersaat veya 33 kilovatsaat kapasiteli yüksek voltajlı lityum iyon piller ile tarafından besleniyor. Karsan’ın sahip olduğu tasarım yöntemleri sayesinde hem sürüş güvenliği hem de kullanıcı memnuniyeti sağlayacak bu modelin satış rakamlarının nasıl gelişeceği merakla bekleniyor. Madrid’in ardından farklı şehirlerde de satışa sunulacak bu model sayesinde toplu taşımada elektrikli araç kullanımının da artması bekleniyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »