“Kriptopara madenciliğine harcanan enerji 20 ülkenin harcadığı enerjiden fazla”

Yapılan araştırmaya göre dünyada toplam kriptopara madenciliği için harcanan enerjinin, 20 Avrupa ülkesinin harcadığı enerjiden daha fazla olduğu iddia ediliyor.

Mobil ve giyilebilir teknolojiler tüm hızıyla hayatımızdaki yerini artırırken, çağın en önemli sorununun bilgi gizliliği ve mahremiyete yönelik tehditler olması da sürpriz olmasa gerek.
Mobil cihazlarımızda kullandığımız uygulamaların neredeyse tümü bize sunacakları hizmetleri özelleştirmek için konum servislerine erişim izni istiyor. Hizmete ulaştıktan sonra konum servislerine erişimi tekrar kısıtlamanın yeterli olduğunu düşünüyorsanız, derin yanılgılar içerisindesiniz demektir.

Quartz Media tarafından gerçekleştirilen bir araştırma Google’ın 2017 yılı boyunca Android kullanıcılarının konum bilgilerini, konum hizmeti kapalı olsa dahi topladığını ortaya koydu. Android işletim sistemi ile çalışan cihazlar, konum hizmetleri kapatıldığında veri hattı üzerinden yakındaki baz istasyonlarının adreslerini topluyor ve bu verileri Google’a iletiyor. Araştırmada ortaya çıkan bu durum Google tarafından da doğrulandı. Google adına açıklamayı gerçekleştiren kişi bu bilgilerin depolanmadığını ve kullanılmadığını iletse de, son kullanıcının haberi dahi olmayan bir yöntemle konum bilgilerinin toplanması tepki çekti. Bu olay özelinde tepkiler sonuç getirse dahi, kişisel bilgilerin gizliliğinin teknoloji devleri tarafından pek de önemsenmediği fikri değişecek gibi görünmüyor.

Son dönemde oldukça yoğun bir şekilde gündemde yer alan kriptopara ve kriptopara madenciliği konusu ilginç bir sahne arkası bilgisiyle gündeme tekrar düştü. Kriptoparaların son kullanıcıya yayılma hızının artışı ile bu teknolojiye harcanan kaynakların ve enerjinin miktarı da oldukça arttı. Kriptopara madenciliği yapabilmek için çok ciddi bir elektrik enerjisi ihtiyacı söz konusu. Peki harcanan bu elektrik ne kadar çok olabilir ki diyorsunuz. Sonuç tahminlerimizin çok ötesinde.

İngiltere merkezli enerji fiyatı karşılaştırma platformu Power Compare’in yaptığı bir araştırmaya göre dünyada toplam kriptopara madenciliği için harcanan enerji, Sırbistan, Hırvatistan, İrlanda gibi 20 ayrı Avrupa ülkesinin harcadıkları enerjiden daha fazla olduğu iddia ediliyor. Afrika kıtasında yalnızca 3 ülke kriptoparalardan daha fazla elektrik enerjisi tüketiyor: Mısır, Güney Afrika ve Cezayir. Sonuçlar ilginç olduğu kadar korkutucu da. Araştırmasına göre kriptoparaların harcadığı enerji miktarı eğer bu şekilde artmaya devam ederse, kriptopara madenciliğinin enerji tüketimi 2018 sonunda İngiltere’nin bütün enerji ihtiyacını, 2019 yılı sonunda ise Amerika’nın enerji ihtiyacını aşacak. Önümüzdeki kışlar daha da sert geçecek gibi görünüyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »