Küresel Isınma verimliliği düşürüyor

Küresel ısınma pahalıya mal olacak. Uzmanlar iklim değişikliğinin maliyeti artıracağı ve ekonomik verimliliğin düşmesine yol açacağı uyarısında bulunuyor.

Sıcakta hareket etmek zorlaşır, dikkat dağılır, kaza ihtimali artar. 35 derece sıcaklıkta güneşe çıkmak sağlığa zarar verir, hatta insanı ölümle bile götürebilir. İnsan vücudu aşırı sıcağa su kaybı, güneş çarpması ve kan dolaşımının çökmesi ile tepki gösterir.

Aşırı sıcak dışarıda çalışan köylü ve çiftçiler gibi iyi havalandırılmayan fabrikalarda ter döken milyonlarca işçinin de sağlığını tehdit eder.

Cenevre’deki Uluslararası Sanayi Sendikaları Birliği’nden Brian Kohler, “Normal vücut ısısı 37 derecedir. Ateş 39,5’un üzerine çıkarsa tehlikeli olabilir” diyor.

DW’nin sorularını yanıtlayan Kohler, “insanın vücut ısısını dengeleyebilmek için terlediğini ve insan vücudunun 36 ile 39 dereceler arasında normal çalışabildiğini” söyledi. Kohler, 41 derecelik ateşin güneş çarpmasına, dolayısıyla beyin kanamasına ya da ölüme yol açabileceğini sözlerine ekledi.

AŞIRI SICAKLAR YAKLAŞIYOR

İklimin değişmesi ve küresel ısınma aşırı sıcak günlerin artmasına yol açıyor. Hindistan’da bu yıl sıcaklık 51 dereceye çıktı. Aynı zamanda aşırı sıcak eskiye nazaran daha uzun sürüyor. Birleşmiş Milletler Üniversitesi Küresel Sağlık Enstitüsü (UNU-IIGH) uzmanları iklim değişikliğin ekonomik maliyetinin de kabardığına dikkat çekiyor.

Tord Kjellstrom iklim değişikliğinin sağlık ve ekonomi üzerindeki etkilerini konu alan çalışmasında 2030 yılına kadar birçok ülkede iş gücü verimliliğindeki kaybın iki katına çıkacağı sonucuna varmış. Çin ve Hindistan’daki verimlilik kaybının yılda 450 milyar dolara çıkacağı, küresel ısınmadan en çok etkilenen tropikal iklim kuşağındaki ülkelerde de gayrı safi yurtiçi hasılanın yüzde beş ila yüzde altı oranında azalacağı tahmin ediliyor.

Devamı için tıklayınız.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »