Lisanssız elektrik üretiminde onaylanan proje sayısı bini aştı, TEDAŞ personeli artırdı

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mükremin Çepni, lisanssız elektrik üretiminde proje onayı yapılan başvuru sayısının bin 2 olduğunu açıkladı.

TEDAŞ Genel Müdürü Mükremin Çepni, yaptığı açıklamada, güneş enerjisi konusunda umut olan TEDAŞ, 2012 yılında elektrik yasasında lisanssız elektrik üretimi için proje yapma, onay ve kabul işlemleri yapmak üzere görevlendirildi. Enerji bakanlığı, EPDK ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğümüz gibi diğer paydaşlarımızla mevzuatın hazırlanması akabinde genel müdürlüğümüz 2 Ekim 2012 tarihinden itibaren proje onayına ve kabullere başladı. Lisanssız üretim bir yıllık geçmişi olan bir süreçte ilerliyor. Başlangıçta toplam 4 realistle proje onayına başladığımız süreç şu an geçen hafta 7 ihale ile 34 realiste ulaştı. Statik özellik ve kontrollerdeki yoğunluk nedeniyle 3 inşaat mühendisini 6’ya çıkartarak proje onaylarını devam ettiriyoruz. 21 dağıtım bölgesinde bölge koordinatörlüklerdeki personelimize eğitim vererek 30 kilovat altına kadar yetkilendirdik. Bölge koordinatörlerimiz onaylamak ve geçici yetki belgesi verdik. 30 kilovat altı için iki proje hazırladık. Bunu vatandaşımıza 30 kilovat altındaki proje ile uğraşmayarak işini kolaylaştırmak amacıyla yaptık.”

Güneşte 898 proje onay için genel müdürlüğe geldiğini açıkladı. Çepni, “Bunun gücü ise 622 megavat. Bu projelerden 283 tanesi onaylandı. Yani 160 megavatı onaylandı. Bir kısmı eksikliklerden dolayı ihale edilenler var. Onay sırasında olanlar var. 94 tanesi işletmeye açıldı. Toplam devriye alınan güneş enerjisi santrali 30 megavata ulaştı. Yenilenebilir enerjideki diğer kaynaklarla birlikte devriye alınmış kurulu güç 41 megavatı aştı. Hali hazırda da 25 megavat geçici kabulü yapılmış projeler var. Bugün yarın devriye girecek güç var. Yakın tarihte 65, yıl sonunu kadar 100 megavatı devriye almış olacağız.” diye konuştu.

Belediyelerin İmar Uygulamalarından Sektör Sıkıntılı

Mükremin Çepni, TEDAŞ’taki kabul aşamasında ciddi yoğunluk olduğunu anlatarak, bu nedenle personel sayısının arttığını ifade etti. Çepni, “Geçmişi bir yıl olan ve toplam 1000 projenin geldiğini düşünürsek bu rakam oldukça fazladır. 4 personel ile başladığımız işlemlerde 34 personelle hizmete devam ediyoruz. Eğitimlerini artırdık. Bu sayıyı da artırıyoruz. Yoğunluğu azaltmaya çalışıyoruz. Sektördeki şirketlerin süreden kaynaklanan bir sıkıntısının başvurusunun geri çevrilmemesi için çalışıyoruz.” dedi. Çepni, sektördeki firmaların, belediyelerin imar uygulamasındaki gecikmelerden ve uyguladıkları yöntemlerden dolayı da oldukça sıkıntılı olduklarını dile getirdi.

Standartlarının uygulanmasında sıkıntı var

TSE’nin de yardımda bulunmasını isteyen Çepni, “Kullanılan teçhizatlardaki panel ve benzeri malzemelerin standartlarının uygulanmasında sıkıntı var. Türk Standartları Enstitünün de bu konuya el atması gerekiyor. Ülkemizin 20 bin megavatlık güneş enerjisi üretim kapasite düşünüldüğünde TSE’nin yerli üretimdeki katkısı büyük olacaktır.” şeklinde konuştu.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »