Lityum iyon pillere yönelik talep, pillerin içinde yer alan madenlerin fiyatlarını artırdı

Elektrikli otomobil ve çok çeşitli mobil cihazlarda kullanılabilen lityum iyon pillere yönelik talep bu pillerin içerisinde yer alan madenlerin fiyatlarını artırdı.

Üreticiler her geçen gün yeni bir elektrikli otomobil modelini tanıtmak için harekete geçiyor. Şu ana kadar piyasada yaklaşık 100 adet elektrikle çalışan otomobil olduğu tahmin ediliyor. Bu araçların yıllık satış rakamları ise her geçen gün artıyor. Önümüzdeki 10-15 yıllık bir zaman dilimi içerisinde piyasada yer alan elektrikli otomobil çeşidinin 500’e ulaşması beklenirken kullanım sıklığının da aynı şekilde artacağı yapılan tahminler arasında.

Günümüzde elektrikli otomobil teknolojisini hayata geçirmeye yarayan teknoloji lityum iyon piller. Bu pil içeriğinde yer alan kobalt, nikel, grafit ve lityum ise dünyada farklı ülkelerin madenlerinden temin ediliyor. Ancak mevcut maden yapısı talebe yetişmekte zorlanıyor. Bu madenlerin değerlenmesi önce cep telefonlarında kullanılan piller ile başlamış ardından da elektrikli otomobiller sayesinde zirveye ulaşmışlardı. Şu anda hızlı bir şekilde talebi artan bu ürünlerin ton fiyatları 60 bin doların üzerine çıktı.

Dünya genelinde toplamda 47 milyon ton lityum rezervinin olduğu tahmin ediliyor. Ancak maden şirketlerinin yıllık toplam işleyebildikleri miktar 36 bin ton. Özellikle Kongo ve Şili gibi zor durumdaki ülkelerde yer alan bu madenler için önemli çalışmalar yapılması gerekiyor. Elektrikli otomobil teknolojisi ilerledikçe petrol sayesinde gelişen ve zenginleşen Suudi Arabistan gibi Kongo ve Şili’nin de lityum sayesinde zenginlik elde edip etmeyeceği merak konusu.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »