Maden ve Enerji sektöründeki teşvik belgeleri yüzde 45 oranında arttı

Madencilik ve Enerji sektöründe ki teşvik belgelerinin sayısında geçtiğimiz senenin 9 aylık dilimine göre yüzde 45 oranında artış olduğu belirtildi.

2017 senesi Ocak ayı ve Eylül ayı içerisinde kalan dönemlerde enerji, madencilik, imalat, tarım ve hizmet gibi sektörlerde faaliyetlerine devam eden şirketlerden toplam 5 bin 609’u yatırım belgesi almak için hak kazandı. Belirtilen dönemler içerisinde enerji sektöründe bin 922, madencilik sektöründe ise 139 olmak üzere toplamda 2 bin 62 proje için yatırım teşvik belgesi verildi. Madencilik sektörü ve enerji sektöründe yapılacak yatırımlar içinde geçtiğimiz sene aynı dönemler içerisinde 420 teşvik belgesi verilmişti.

Madencilik ve enerji sektörlerinde verilen teşvik belgeleri ile, geçtiğimiz sene aynı dönemler içerisinde verilen teşvik belgeleri karşılaştırması yapıldığında yüzde 45 oranında artış gözlemlendi. Belirtilen projelerin sabit yatırım tutarları ise 23 miyar 315 milyon TL olarak belirtildi. Ocak ayı ile Eylül ayı içerisinde ki dönemlerde madencilik ve enerji yatırımlarında düzenlenmiş olan teşvik belgelerinin bin 914 tanesi yeni yatırımlar için verildi. Yine aynı dönem baz alınarak verilen belgelerin yerli sermayeli yatırımlar için olanı 2 bin 31 iken yabancı sermayeli yatırımlar için olanı ise 30 olarak görüldü. Ayrıca belge verilen yerli sermayeli yatırımların tutar toplamı 20 milyar 107 milyon TL olurken, yabancı sermayelerin yatırımlarının tutar toplamı ise 3 milyar 208 milyon TL olarak belirtildi.

Madencilik ve Enerji yatırımlarındaki sabit yatırım tutarları ise en yüksek proje kapsamında 3 milyar 850 milyon TL olarak hesaplanırken, bu tutarın Hema Elektrik Üretim AŞ’ye ait olan termik-yerli kömür elektik üretim tesisi olduğu ve 339 megavatlık kapasitesi bulunduğu belirtildi. Madencilik ve Enerji yatırımlarındaki sabit yatırım tutarlarının en yüksek ikinci projesinin ise 1 milyar 998 milyon TL olarak hesaplandığı ve bu tutarın Kalehan Genç Enerji Üretim AŞ’ye ait olduğu belirtildi. İkinci projeyi ise 1 milyar 40 milyon TL ile Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin takip ettiği ifade edildi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »