Malatya’da hem çöpten hem de güneş enerjisinden 20 MW elektrik üretilecek

Yakın zamanda hem çöpten, hem de güneş enerjisinden 20 megawatt elektrik üretimi gerçekleştirilecek.

Türkiye’de vahşi depolama sahasında ilk kez elektrik üreten Malatya Büyükşehir Belediyesi, Orduzu bölgesinde bulunan mevcut çöp alanına kurduğu Çöpgaz Elektrik Santrali’nde 2014 yılından buyana saatte 2.4 megavat elektrik üretiyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, kendi alanında Türkiye’nin ilk örnek projelerinden birisi olan Malatya Entegre Çevre Projesi ile de 3 ayrı teknolojiden toplamda 10 megavat enerji üretimi gerçekleştirilecek. Malatya merkez ve ilçelerden günlük 600 ton çöp atığı; aktarma istasyonları vasıtasıyla katı atık sahasına getirilecek ve ayrıştırma ünitesinden geçirilerek geri dönüşüm sağlanacak. Çöp atıklarından Biyogaz Reaktöründen, Gazifikasyon Tesisinden ve Düzenli Depolama Sahasındaki Deponi gazından elektrik enerjisi elde edilecek. Atık miktarını da yüzde 70 azaltacak olan ve saatte 10 megavat elektrik üretecek olan projenin en önemli ayaklarından biri olan Gazifikasyon Tesisi ile Doğanşehir ilçesi aktarma istasyonunun yapımı tamamlandı. Diğer çalışmalar ise yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, çöpten enerji üretim projelerinin ardından Güneş Enerjisi Projesine de başladı. Çarmuzu Mahallesinde çalışmaları başlayan Güneş Enerjisi santralinde saatte 3 megavat elektrik üretimi gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediyesi, ikinci Güneş Enerjisi Santralini ise Yeşiltepe Şehir Mezarlığı’nın yanında kuracak ve bu santralle de saatte 1 MW enerji elde edecek.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, çöp ve güneş enerjisinden elektrik üretme projelerinin yanısıra mevcut içme suyu şebekesi üzerine kurmakta olduğu hidroelektrik santrali (HES) ile de enerji üretimi yapmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından ruhsatını aldı ve proje çalışmalarını tamamlama aşamasına getirdi. Önümüzdeki aylarda bu tesisten de saatte 1 megavat elektrik üretilecek.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’nin güneş enerjisi bakımından en verimli illerinden biri olan Malatya’da Arapgir ve Darende ilçelerinde Güneş Enerjisi Organize Sanayi Bölgesi kurulması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına teklifte de bulunuldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır; Güneş Enerjisi Santrali’nin inşaat sahasında incelemelerde bulundu. GES’in 3 ay içinde enerji üretimine başlayacağını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Enerji yatırımları aslında büyükşehir ve belediyelerin en önemli çalışmaları, gelir elde edebilmek. Bize alternatif gelir oluşturabilmek adına da enerjiye önem veriyoruz” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »