Norveç Sahil Güvenlik, Greenpeace gemisini bölgeden uzaklaştırdı

Norveç Sahil Güvenlik ekipleri Greenpeace aktivistlerini Barents Denizi’ndeki Statoil’e ait ‘Songa Enabler’ isimli petrol platformunun bulunduğu bölgeden uzaklaştırdı.

Aktivistler “Arctic Sunrise” isimli Greenpeace gemisiyle platformun çevresindeki 500 metrelik girişe kapalı alanın dışında bir aydan fazla süre bekledikten sonra kanolar ve şişme botlar ile platforma ulaşıp üzerinde dünyanın dört bir yanından aktivistlerin petrol sondajının durdurulması taleplerinin yazılı olduğu bildirileri platforma asmışlardı.

Aktivistler Norveç tarafından lisanslanan, ülkenin kuzey kıyısından 415 kilometre açıkta yer alan Korpfjell petrol sahasında bulunan platformun faaliyetini durdurdu. Sonrasında saatlerce süren “Tüm Kuzey Kutbu bölgesindeki petrol sondajı faaliyetlerinin durdurulması” çağrılarının üzerine Norveç Sahil Güvenlik ekipleri protestoya müdahale etti.

Greenpeace’in Norveç sorumlusu Truls Gulowsen şunları söyledi: “Norveç Sahil Güvenlik’in gemimize çıkmaya ve gemimizi zorla başka bir yere nakletmeye hakkı yoktur. Denizdeki protestolar “Seyrüsefer Özgürlüğü” güvencesi altında bulunan uluslararası hukuka uygun bir haktır.” dedi.

Gulowsen sözlerine şöyle devam etti: “Biz tamamen uluslararası hukuka uygun şekilde Kuzey Kutbu bölgesindeki petrol sondajı faaliyetlerini protesto ediyoruz. Norveç hükümeti keyfi olarak bizim protestolarımıza müdahale edemez.” Norveç hükümeti Haziran ayında Kuzey Kutbu bölgesi için yeni petrol arama ve çıkarma lisansları düzenlemişti. Norveç’in bu kararına Greenpeace’den tepki geldi: “Kuzey Kutbu bölgesinde 20 yıldır ilk kez yeni sondaj alanları belirleniyor ve bunu Norveç topraklarından çok uzakta bulunan noktalar için yapıyor.”

Greenpeace Nordic ve “Natur og Ungdom” (Doğa ve Gençlik) organizasyonu, yeni sondaj alanları belirleyerek Norveç Anayasası’nın “doğal çevrenin korunması” hükümlerini çiğnemekle suçladıkları Norveç hükümeti ile Kasım ayında mahkemede karşı karşıya gelecek.

01

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »