Tarsus’ta inşa edilecek doğalgaz depolama tesisleri acele kamulaştırılacak

Tarsus’ta inşa edilecek doğalgaz depolama tesisleri için acele kamulaştırma yapılacak.

Türkiye’de doğalgaz depolama hacminin arttırılması için gündemde olan projeler arasında yer alan Tarsus’taki projelerin 2.4 milyar Euro’ya mal olması bekleniyor. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın 25/7/2017 tarih ve 20340 sayılı yazısı ile 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27 maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nun 22/9/2017 tarihinde aldığı acele kamulaştırma kararı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Tekfen Holding’e bağlı Tekfen İnşaat ile Alman HMB’nin yer aldığı konsorsiyum tarafından Tarsus’ta yapılacak iki yer altı doğalgaz depolama tesisi için Tarsus’a bağlı Ağzıdelik, Alifakı, Baharlı, Ballıca, Çatalca, Hacıbozan, Kocaköy, Nemiroğlu, Zübeyir ve Heleke mahallelerinde tespit edilen parsellerde acele kamulaştırma yapılacak.

Türkiye’de 3.8 milyar metreküp doğalgaz depolama kapasitesi var. Enerji Piyasasi Düzenleme Kurulu (EPDK) lisanslarına göre 10.1 milyar metreküp ilave kapasite de projelendirdi. Bu projelerden en önemlileri arasında yer alan iki depo Tarsus’ta inşa edilecek. Tekfen İnşaat ve Tesisat ile HMB Konsorsiyumun, Tarsus’ta birbirine yakın iki sahada, toplam 4 milyar metreküp kapasiteli yer altı doğalgaz depolama tesisi yapılacak. 5 yıl içinde bitirilmesi planlanan proje ile ilgili olarak geçtiğimiz Haziran ayında gerekli 1/5000 ölçekli nazım imar planı Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisinde kabul edilmişti.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »