Türk Akımı ile ekonomiye 546 milyon dolarlık katkı sağlanacak

Türkiye arasında yapımı büyük bir hızla süren dev boru hattı projesi Türk Akımı ile ekonomiye dev bir para akışı sağlanacak… Enerji’de merkez konumunu iyiden iyiye güçlendirecek olan Türkiye ekonomisi kazanacak.

Yaşanan osn gelişmeler sonrasında önemli bir açıklama Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen’den geldi. Ülgen, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi inşaatında Türkiye üzerindeki tüm kara kesiminde toplamda 13 bin 500 kişinin istihdam edilmesinde kol kanat olacak dedi. Proje kapsamında Türkiye’nin gayrisafi milli hasılaya 546 milyon dolarlık katkı sağlanacağının altını çizdi.

Türk Akımı sayesinde Rusya’dan çıkacak doğalgazın Türkiye ve Avrupa’ya uzanacak borular sayesinde taşınmaya başlanacak olan dev boru hattı projesi sayesinde Türkiye’ye ekonomik olarak önemli katkı sağlayacak.

Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine akacak olan söz konusu çalışma için 1 milyar dolarlık yatırım yapılacağına işaret eden Ülgen, “Yaptığımız ekonomik etki analizi kapsamında ayrıca 100 milyon dolarlık ek hane halkı geliri ortaya çıkacak. Projenin 225 kilometrelik kara kesimi inşaatı kapsamında gayrisafi milli hasılaya 546 milyon dolarlık katkı sağlanacak” ifadelerini kullandı.

Yaşanan son gelişmeler inşaatı büyük bir ive kazanan Türk Akımı projesinin Türk sınırlarına girdiği yönünde. “Türk Akımı TANAP sınıra yaklaştı” başlığı geçtiğimiz günlerde basına düşen haberler arasında yer alıyordu.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »