Türkiye AB ülkeleri arasında en uygun fiyata doğalgaz kullanan ülke

Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleriyle karşılaştırıldığı zaman 2017 senesinin ilk yarımında en uygun fiyata doğalgaz kullanan ülke olarak belirlendi.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat)’ın elde etmiş olduğu veriler dahilinde, 2017 senesinin ilk altı aylık döneminde AB ülkelerinde evlerin kullandığı her 100 kilovatsaat doğalgazın yaklaşık olarak fiyatı 5.8 euro olarak belirlenirken, Türkiye’de bu tutar 2.6 euro tutarında.

Avrupa’da aynı süreçte evlerde en pahalı doğalgazı kullanan ülke ise 100 kilovatsaat başına 12.1 euro ile İsveç olarak belirlendi. En pahalı doğalgazı kullanan ülkeler İsveç’ten sonra 8.1 euro ile Danimarka, 7.7 euro ile Portekiz, 7.6 euro ile Hollanda ve 7 euro tutarla İtalya olarak tespit edildi. 100 kilovatsaat doğalgaz için AB’nin dev ekonomilerinden Almanya’da 6.1 euro, Fransa’da 6.4 euro, İngiltere’de 4.7 euro ve İspanya’da 6.7 euro bedel ödeniyor. Bu veriler kapsamında, Türkiye’de evlerin 100 kilovatsaat doğalgaz için ödedikleri bedel 28 AB üyesi ülkeden daha ucuz olduğu gözlemlendi.

Türkiye’de elektrik ise AB üyesi 27 ülkeden daha ucuza kullanılıyor. Veriler dahilinde, Türkiye’de 100 kilovatsaat elektrik 2017 senesinin ilk yarımında ortalama 10.5 eurodan kullanılıyordu. Bu tutar ele alındığında Türkiye, bu senenin ilk yarımında evlerin kullandığı elektrikte Avrupa’nın en uygun fiyatlı ikinci ülkesi durumunda.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »