Westinghouse Electric Company resmen iflasını istedi

Westinghouse Electric Company, geçtiğimiz çarşamba günü resmen iflasını istedi.

Toshiba’nın bünyesinde olan firma dünya üzerindeki 450 nükleer santralin 111’inin üreticisi olarak tanınıyor. Westinghouse Electic Company, nükleer santrallere hizmet ve nükleer yakıt sağlamakta geçtiğimiz dönemlerde oldukça karda olduğunu bildirmiş olan firma Georgia ve Güney Karolina’da bulunan nükleer santral inşaatı projeleri konusunda zarar ettiğini bildirdi.

Westinghouse firması tarafından yapılan açıklamada zararın sebebinin konvektif soğutma ve yerçekimi gibi pasif güvenlik önlemleri barındıran ve bakımı kolay, uçak kazaları ve depremlerden etkilenmeyecek şekilde tasarlanmış olan 3. Nesil AP1000 reaktörlerine sahip olan santrallerin inşaat maliyetlerinin tahmin edilenden çok daha fazla olması olarak açıklandı.

Yine firma tarafından yapılan bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan bu açıklamaya göre Georgia ve Güney Karolina’da devam eden nükleer santrallerin inşaatlarının nasıl ilerleyeceğine değinilmemiş. Georgia Kamu Hizmetleri tarafından yapılan açıklamaya göre Westinghouse firmasının projelerinin sertifikalarını yenilemeyi istemesi durumunda ise yenilenebilir enerji ya da doğalgaz ile karşılaştırılarak karar verilecek. Geçtiğimiz Çarşamba günü Toshiba, resmi olarak ilgili makamlardan iflasını istedi. Büyük firmanın bu iflas isteme kararı şaşkınlıkla karşılandı.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »